Navigáció átugrása

A Volánbusz. Bemutatkozás

A képen egy autóbusz látható.

A Volánbusz Közlekedési Zártkörűen Működő Részvénytársaság csaknem 100 éves múlttal rendelkező személyszállító busztársaság. Az 1927-ben MAVART néven alapított vállalat kezdetben mindössze 30 autóbusszal rendelkezett; ma országos szinten több mint 5800 darab járművel biztosítjuk szolgáltatásainkat, a munkavállalók számát tekintve Magyarország harmadik legnagyobb állami társaságaként.

Vállalatunk alaptevékenysége a menetrend szerinti autóbusz-közlekedési közszolgáltatás ellátása: biztosítjuk utasaink számára a mindennapos utazási, munkába és iskolába járási lehetőséget, valamint a létfontosságú intézmények megközelítését. A hatékony működés és a magas színvonalú szolgáltatás mintegy 16 és fél ezer kollégánk, köztük megközelítőleg 10 és fél ezer autóbusz-vezetőnk együttes munkájának eredménye.

Országos szinten gondoskodunk a vármegyeszékhelyek, a legfontosabb régiók és kirándulóközpontok napi, közvetlen és rendszeres kapcsolatáról egymással és a fővárossal. Társaságunk helyközi szolgáltatása Magyarország 3155 településéből 3144-et érint, a helyi közlekedést pedig hazánk 62 településén biztosítjuk. Mindezeken felül évtizedek óta közlekedtetünk menetrend szerinti nemzetközi járatokat is. 

Szolgáltatásaink minősége, magas színvonala kiemelten fontos számunkra, a Volánbusz Zrt. a legszigorúbb, tanúsított minőségirányítási rendszerrel rendelkezik. 2023-ban több mint 16,5 millió járatunkon csaknem 445 millió kilométer megtételével mintegy 607 millió utas szállításáról gondoskodtunk, folyamatosan fiatalodó és korszerűsödő járműállománnyal.

A Volánbusz Zrt. a MÁV-VOLÁN-csoport tagja, tulajdonosa 2021 januárja óta a MÁV Zrt. 2023 decemberében megkezdődött a MÁV-START és a Volánbusz integrációja annak érdekében, hogy egyetlen, magas színvonalú és egységes szolgáltatást nyújtó társaság szolgálja ki a helyközi utazási igényeket, egyre vonzóbbá, egyszerűbben és kedvezőbb feltételekkel elérhetővé téve a közösségi közlekedést.  A két közlekedési vállalat egységes stratégiai irányításának, a vasúti és a közúti személyszállítási szolgáltatások összehangolt fejlesztésének köszönhetően egyre színvonalasabb, korszerűbb, környezetkímélőbb szolgáltatásokkal várjuk utasainkat. 

Átlátható, ütemes, megbízható menetrend kialakítására és biztosítására törekszünk a legnehezebb közúti forgalmi viszonyok között is. A 2023 májusa óta használható ország- és vármegyebérletek kínálatával Magyarországon megvalósult a tarifaközösség: utasaink egyetlen jegytípussal a MÁV-VOLÁN-csoport valamennyi járművén, így vonaton, helyközi autóbuszon és HÉV-en, sőt a GYSEV járatain is korlátlanul utazhatnak az ország vagy az adott vármegye teljes területén. 2024. márciusában új tarifarendszer lépett életbe a helyközi közösségi közlekedésben, amely 3,5-4 millió ember számára tette olcsóbbá, egyszerűbbé és hozzáférhetőbbé az utazást. A közös értékesítési rendszernek köszönhetően április végétől már a MÁV-START pénztáraiban és a jegykiadó automatáiból, júniustól pedig a MÁV appban és az ELVIRA internetes jegyváltási felületen (a jegy.mav.hu oldalon) is megvásárolhatók az autóbuszjáratainkra szóló menetjegyek. Májustól központosított, éjjel-nappal hívható, magyar és angol nyelvű telefonos ügyfélszolgálattal (MÁVDIREKT) áll utasai rendelkezésére a MÁV-VOLÁN-csoport, júniusban pedig elindult a vállalatcsoport egységes utazástervezője, EMMA is.

A menetrendek harmonizációjának, illetve az egységes értékesítési felületek és a tarifaközösség létrehozásának célja az volt, hogy egyre többen válasszák a közösségi közlekedést az egyéni utazás helyett, ezzel is hozzájárulva a károsanyag-kibocsátás jelentős mértékű csökkentéséhez, az élhetőbb környezet megteremtéséhez. A MÁV–Volán-csoport fenntarthatósági célkitűzései között szerepel a közlekedési szolgáltatók szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése, a zölddigitalizáció, a hatékony energiagazdálkodás, a hulladékok környezeti terhelésének mérséklése és a körforgásos gazdaságra való áttérés, valamint a környezetbarát, fenntartható vállalati működés kialakítása. 

Társaságunk 2018-ban indított jármű-fiatalítási programjának keretében eddig 2500 darab új és újszerű autóbuszt helyeztünk forgalomba. A járműbeszerzéseknek köszönhetően flottánk szén-dioxid-kibocsátása a 2019-es 338 ezer tonnához képest 2023-ban 20 ezer tonnával csökkent, ami több mint 11 ezer személyautó éves szén-dioxid-kibocsátásának felel meg. A magyar kormány a Zöld Busz Programban tíz év alatt 36 milliárd forinttal támogatta a járműállomány minőségi cseréjét a 25 ezer főnél nagyobb lélekszámú településeken elektromos buszok beszerzésével. Társaságunk elektromos autóbuszok vásárlására és az üzemeltetésükhöz szükséges töltő-infrastruktúra kiépítésére pályázott és nyert a program keretében. Járműállományunk környezetbarát fejlesztése érdekében az MVM zöldközlekedés meghonosításáért felelős társaságával, az MVM Mobiliti Kft.-vel közös céget alapítottunk, amely Mobiliti Volánbusz Kft. néven végzi tevékenységét 2021 februárja óta. 2021-ben 41 darab elektromos autóbuszt szereztünk be, amelyeket 2022-ben és 2023-ban további 60 darab elektromos meghajtású és 164 darab CNG-üzemű (gázmeghajtású) jármű követett. A Zöld Busz Program 2024-ben is folytatódik: társaságunk vissza nem térítendő támogatást nyert a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. pályázatán 20 darab e-busz beszerzésére, amelyek Balatonfüreden, Hajdúszoboszlón, Keszthelyen, Komáromban, Komlón és Tatán állhatnak forgalomba 2024 végén és 2025 első felében. 2026-ban pedig – szintén a Zöld Busz Program támogatásával – érkezhet a Volánbusz első saját tulajdonú hidrogénmeghajtású autóbusza is.

A Volánbusz Zrt. 2001 óta rendelkezik tanúsított minőségirányítási rendszerrel (MSZ EN ISO 9001:2001). Társaságunk 2014-től az MSZ EN ISO 14001:2005 környezetvédelmi, valamint az MSZ 28001:2008 munkahelyi egészségvédelmi és biztonságirányítási szabvány, 2015 óta pedig az MSZ EN ISO 50001:2012 energiairányítási szabvány bevonásával integrált irányítási rendszert működtet. A rendszer a szabványok változásait lekövetve 2017 óta megfelel az MSZ EN ISO 9001:2015 és az MSZ EN ISO 14001:2015, 2020 óta pedig az MSZ ISO 45001:2018 és az MSZ EN ISO 50001:2018 szabványnak is. A Volánbusz Zrt. 2024-ben is sikeresen hosszabbította meg valamennyi tanúsítványának érvényességét.